İNGİLTERE’DE HANGİ ŞEHİRDE EĞİTİM ALINMALI?

0
4676

İngiltere denilince tüm gençlerin aklına direk olarak Londra gelmekte. Peki Londra eğitim için uygun bir yer midir? Unutmayalım ki, Londra en az yetmiş farklı millete ev sahipliği yapan metropol bir kenttir. Ayrıca, Londra dünyanın farklı ülkelerinden gelen milyonlarca  turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, Londra’da gerçek bir İngilizi bulmanız, gerçek İngiliz kültürünü tanımanız ve  saf İngiliz aksanını da duymanız mümkün değildir. Unutmamanız gereken diğer önemli bir nokta ise Londra’da gerek konaklamalar gerekse yaşam diğer şehirlere oranla iki kat daha pahalıdır. Londra’yı doya doya yaşamak ve masraflarına katlanmak isteyen öğrencilerimize diyeceğimiz bir şey yok.  Fakat Londra ruhunu yaşamak ama daha ekonomik şartlarda eğitim almak isteyen öğrencilerimize ise Londra yakın mesafelerde bulunan banliyö şehirlerde eğitim almalarını tavsiye edebiliriz. Bu bölgeler metropol bir kent karmaşasından uzak olmakla beraber hem eğitim, hem de konaklamalar çok daha ekonomik olmaktadır. Bu tür eğitimi düşünen öğrencilerimize Londra’da Zone 4 ve Zone 5 de bulunan dil okullarımızı tavsiye edebiliriz.

Londra’ya yakın olmak açısından en cazip olan kentlerden birisi Brighton’dır. Brighton tren ile Londra’ya kırk dakika uzaklıkta olup deniz kenarı şehridir. Birçok üniversiteye ev sahipliği yaptığı için genç nüfusun olduğu bir bölgedir. Dolayısı ile eğlence yerleri

, cafe ve pubları oldukça fazladır. Eğitim ve konaklama masraflarınız Brighton’da Londra’ya göre %20 daha ekonomik olacaktır. Hem Londra’ya yakın olmak, hem de ekonomik bir eğitim dönemi geçirmek istiyor iseniz Brighton’ı içtenlikle tavsiye ederiz.

Diğer önerebileceğimiz diğer bir şehrimiz ise Londra’ya bir saat uzaklıkta olan ve İngiltere’nin ikinci büyük kenti Birmingham’ır. Birmingham muhteşem şehir olmasına rağmen oldukça az dil okulu bulunmaktadır. Bu konuda acentanızdan destek almanızı tavsiye ederiz.

İngiltere, başı ile sonu en fazla on saat olan küçük bir ülkedir. Hangi şehirde kalırsanız kalın tren ile en fazla üç saat içerisinde Londra’ya ulaşabilir ve günlük Londra gezisi yapabilirsiniz zaten gerek Londra merkezli gerekse Londra merkezinin dışındaki tüm okullar mutlaka öğrenciler için hafta sonu Londra gezisi yapmaktadırlar. Bu nedenle, hangi şehirde olursanız olun mutlaka Londra gezisi yapacağınız kesindir. Kısaca demek isteğimiz İngilizce eğitimi için sadece Londra düşünülmemelidir.

İngiltere’de eğitim alacağınız doğru yeri bulmak için öncelikle bütçenizi sonra hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı düşünerek karar vermenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir İngiliz kültürünü yaşamak ve saf İngilizce duymak isterseniz İngiltere’nin orta bölgesinde eğitim almanızı tavsiye ederiz. Bu bölgede gelenekçi İngiliz kültürüne şahitlik edebileceğiniz gibi aynı zamanda saf İngilizceyi duyabileceksiniz. Ayrıca, bu bölgelerde doğanın muhteşem olduğunu da unutmayalım.

İngiltere’nin kuzey bölgelerine doğru gittikçe yeşilin alanların ve ormanların arttığını, doğanın oldukça güzel olduğunu keşfedersiniz. Doğanın bu kadar canlı ve güzel olmasının en büyük nedenlerinden birisi de çok fazla yağmur alıyor olmasıdır. Doğayı seven ve doğada spor yapmak, sonuz yemyeşil parkların kucağında eğitim almak istiyor iseniz kuzey bölgesini içtenlikle tavsiye edebiliriz. Bu bölgede de oldukça zengin dil okulları bulunmaktadır. Kuzey bölgesinde eğitim alır iseniz kurs, eğitim ve yaşam masraflarını diğer tüm bölgelere göre çok daha ekonomik olacaktır.

Sizlere hangi bölgelerde eğitim alınabilir konusunda kısa bir bilgi verdik fakat İngiltere’nin hangi bölgesine veya hangi şehrine giderseniz gidin iyi bir eğitim alacağınızı,  güzel bir İngiliz misafirperverliği ve muhteşem bir doğanın size eşlik edeceğini unutmayın.

CEVAP VER