İNGİLİZLERİN TUTKUYLA BAĞLANDIKLARI GELENEKLERİ!

0
5147

Her yıl İngiltere’ye gelir ve her geldiğimde farklı duygular ile dönerim. Öncelikle İngilizlerin geleneklerine sıkı sıkı bağlı olmalarına her zaman hayranlık duyarım. Binalarda tuğla kullanma geleneği hala devam etmekte, yeni yapılan yapılar  eski binaların dizaynlarına uygun olarak yapılmakta. Hepimizin tutkuyla bağlandığı teknolojik aletlerin kullanımı ne olacak peki diye sorabilirsiniz. Çok haklısınız.  Teknolojik gereçler  de eski tarihi yapıyı bozmadan binalara eklenmekte. On yıl sonra gitseniz de yine aynı kafeyi aynı şekilde bulursanız hiç şaşırmayın. Yeni nesil gençler  İngilizlerin giyim tarzlarına farklı tarzlar kazandırsa da yine gelenekçi kesim aynı taraz giyinmeye devam etmekte. Lady Diana’nın modern tarzı gelenekçi İngilizlerin giyim tarzlarına yeni bir bakış açısı kazandırmış olsa da İngilizlerin büyük bir kısmı hala eski düzeni sürdürmekte. Yaklaşık yirmi yıl önce tanıştığım bir arkadaşım hala aynı giyim tarzı aynı saç şekli ile yaşamını  hiç sıkılmadan sürdürmekte. Ben ona bakıp yıllardan beri aynı giyim tarzı, aynı saç şekli ile görsem de o bıkmadan usanmadan yıllarca aynada aynı kişi ile buluşmayı zevkle sürdürüyor.  Bizim gibi sürekli yeni akımları takip eden bir ülke için İngilizlerin gelenekçi ruhunu anlamak gerçekten çok zor. Fakat bir ülkenin gerçek ruhunu ancak gelenekleri koruyarak ve gelecek nesillere eğitim vererek aktarabiliriz.

İngiliz yaşamında diğer hayran olduğum konu ise yaşam alanlarındaki doğa anaya sonsuz saygılarının olması. 1991 yılında İngiltere’de eğitim almaya gelmiş ve uzun süre kalmıştım. Son on yıldan beri de her yıl mutlaka iki kez İngiltere’ye geliyorum. Yaşam alanlarındaki doğada değişmiş derseniz? Hiçbir şey. Hiçbir ağaç kesilmeden, doğayı koruyarak ve güzelleştirerek yaşamlarına devam ediyorlar. Her bölgede her insanın nefes alacağı günlük stresten kurtulacakları

https://www.puttygen.net/

, çocukları ile beraber vakit geçirecekleri köy büyüklüğünde parklar bulunması diğer hayranlık uyandıracak ayrı bir konu. Özetle, geleneklerine ve doğasına oldukça saygılı olan bu güzel ülkeyi hepinizin görmesini içtenlikle isterim. Gençler için bu çok sıkıcı olabilir ama bizim değerlerimize saygımız ile İngilizlerin değerlerine olan saygısını karşılaştırmak açısından çok önemli ve değerli bir tecrübe olacağını düşünüyorum.

Yazar : Eser TUNCAY

CEVAP VER