DENEYİM NEDİR, KİMİN İÇİN YAŞANIR?

0
50971

Zaman geçtikçe, teknoloji ilerledikçe mesafeler kısalıyormu!. Doğru. Google Haritalara girip Eiffel kulesinden

, Hindistan’ın ara sokaklarına kadar gezebiliyoruz. Hem de hiçbir ücret ödemeden. Bu teknolojinin hayatımıza kattığı pozitif özelliklerinden birisi. Öteki yandan küçücük ekranlara bakmaktan gözlerimizi bozuyor, şarjımız bittiğinde biz de bitiyoruz.  Sosyal medyada üçüncü kuşak kuzeninizden, platonik aşkınıza kadar herkesi takip ediyor kim ne yapmış, kiminle yapmış, nasıl yapmış an be an izliyoruz ve biz de hayatımızı çevrimiçi yaşıyoruz. Her şeyin sadece 1’ler ve 0’lardan oluştuğu bir dünyaya mahkum oluyoruz.

Kafamızı kaldırmaya fırsat bulduğumuzda gerçek insanlarla sanal olmayan bir yere, dinlemeyi çok istediğimiz gurubun konserine, uzun zamandır planlanan bir tatile gittiğimizde yine küçük bir ekran vasıtasıyla o anı deneyimliyoruz. Canlı yayın yapıyor, bol bol fotoğraf çekiyor, gördüğümüze bakmıyor, duyduğumuzu dinlemiyoruz. Deneyimimiz beğeni sayısı oranında kıymet kazanıyor.

Evden çıkmaya gerek bile duymadan insanlarla sohbet edebiliyor, konserleri izleyebiliyor, görmek istediğimiz yerlerin en güzel fotoğraflarına bakabiliyoruz. Bir anı deneyimleme fırsatını yakaladığımızda da elimizden kaçırıyoruz.

Neden? Neden hayatımızı başkaları için yaşıyoruz? Neden o anı yaşadığımızı ispatlamak zorunda hissediyoruz kendimizi? Nereden geliyor bu kendini kanıtlama zorunluluğu? Ama en önemli soru bu deneyimler deneyim sayılıyor mu? İleride torunlarımıza bakmıyormuş gibi çekilen fotoğraflardan fazlasını aktarmak istiyorsak bu soruları kendimize sormamız ve dürüstçe yanıtlamamız gerekiyor. Zaman elimizin arasından kayıp gidiyor, kaçan fırsatlar geri gelmiyor.

Çok gezenin mi çok okuyanın mı daha bilgili olduğu tartışmasının doğru yanıtı; internet bağlantısı olan iken, gerçek bilgenin yeri geldiğinde internetini kapatıp deneyiminin tadını çıkaran olduğu unutulmamalı.

Derin bir nefes alın ve deneyiminizin keyfini çıkarın!

Yazar : Zeynep LEVENT

CEVAP VER