Yurtdışında Sertifika ve Diploma Programları

0
3679

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin önünde birçok seçenek vardır. Bunlardan en çok tercih edileni yabanci dil programları, lise, yaz okulu, lisans, yüksek lisans programlarıdır. Ancak, eğitim amacıyla yurtdışına gitmek isteyen kişilerin hiç aklına gelmeyen sertifika ve diploma programları aslında uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına en iyi cevabı verebilecek seçenektir.

Neden Sertifika ve  Diploma Programları?

Çoğu zaman yüksek lisans programlarının ek seçenek  olarak görülen sertifika ve diploma programları, belli alanlarda uzmanlaşmak ve bu uzmanlıklarını belgelemek isteyen kişilere yönelik  eğitim programları olup özellikle uzun süreli akademik programlar için vakti bulunmayan ya da akademik gelişimden daha ziyade iş hayatının gereksinimlerine göre kendini geliştirmek isteyen kişilerin yararlanabileceği bir eğitim programıdır.

Bu tarz programlar çoğunlukla 6 ay ile 1 sene arasında sürmesine karşın 1 ay gibi kısa süreli, ya da 2 sene gibi uzun süreli sertifika programları da mevcuttur. Sertifika ve diploma programlarının başlama tarihleri de esnektir. Birçok eğitim kurumu 3 ayda bir bu programlara öğrenci kabul etmekte, her hafta başı yeni bir program başlatan okullara da rastlanmaktadır. Bu da katılımcılara zaman açısından esneklik ve kendi uygun zamanlarına göre seçim yapabilme olanağı sunmaktadır.

Sertifika ve diploma programlarının bir diğer avantajı da oldukça fazla bölüm imkanı sunmalarıdır. Bu da katılımcılara geçmiş eğitimlerine veya kariyer hedeflerine göre belirleyecekleri belli bir dal üzerinde uzmanlaşma yolunu açmaktadır. Özellikle pazarlama, reklam, halkla ilişkiler, iletişim, işletme, prodüksiyon, aşçılık, gazetecilik, dans, grafik tasarım, moda tasarımı, kurgu, iç mimari gibi ana dalların altında, onlarca farklı alt dalda birçok farklı başlıkla sertifika ve diploma programları sunulmaktadır. Sertifika programlarının kariyerlerinde ilerlemek ve uzmanlaşmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmesinin önemli bir

diğer bir nedeni de pratik eğitim ağırlıklı olmalarıdır. Daha çok teorik eğitime ağırlık verilmekte olan yüksek lisans programlarında pratik uygulamalara nadiren yer verilmesine karşın, sertifika programları direkt olarak iş hayatına ve pratiğe yöneliktir. Bu nedenledir ki sertifika programlarında dersler sadece akademisyenler tarafından değil alanında uzman ve tecrübeli profesyonel çalışanlar tarafından da verilmektedir.

Bu profesyonellerin hepsi kendi dallarında üst düzey çalışan ve yöneticilerden oluşmaktadır. Bu da bu programları sadece meslek edinmek

, sahip oldukları meslekte yükselmek veya farklı bir mesleğe geçiş yapmak isteyenler için de çok uygun olmaktadır.

Sertifika Programı mı Diploma Programı mı?

Bu tarz programlar genelde “Sertifika ve Diploma” olarak beraber anılmasına karşın, “Sertifika” ve “Diploma” kavramları birbirlerinden bazı noktalarda ayrılmaktadırlar.

Bunlardan en önemlisi Diploma programlarının bazı durumlarda, lisans eğitimi sonrasında amaçlanan yüksek lisans programına ön hazırlık olarak, okullar tarafından talep edilebilmesidir. Ayrıca, genel olarak Sertifika programlarının 2 haftadan başlayıp 1 seneye kadar sürmesi ve nadiren 2 seneye çıkıyor olmasına karşın Diploma programları genelde 6 aydan başlar ve bu alanda 2 senelik programlar daha sık görülür. Sertifika programları ve diploma programları arasındaki bir diğer fark ise diploma programlarının sertifika programlarına kıyasla daha teori içerikli olmasıdır.

Sertifika ve diploma programlarını ülke bazında incelemek gerekirse:

Amerika Birleşik Devletleri

Sertifika ve diploma programlarının en yaygın olduğu ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Özellikle kısa ve orta uzunluktaki sertifika programlarının yaygın olduğu Amerika bu programlar için en çok tercih edilen ülkedir.

Bunun en önemli nedeni Amerika’nın birçok küresel firmaya ev sahipliği yapması, dolayısıyla da bu firmalarda staj yaparak bu fırsatı kariyerlerinde bir basamak olarak kullanmak isteyen öğrencilerin sayısının fazla olmasıdır. Bu ülkedeki sertifika programlarının süresi minimum 2 hafta olup bu süre seçilen programa göre değişebilmektedir. Amerika’daki sertifika ve diploma programlarının hemen hemen tamamı üniversiteler bünyesinde verilmekte, kabul şartı olarak da en az lise mezunu olmanın yanı sıra orta ve üzeri seviyesinde İngilizce bilme şartı aranmaktadır.

İngiltere

 Sertifika ve diploma programları için tercih edilen bir diğer ülke de İngiltere’dir. İngiltere’deki sertifika programları çoğunlukla Business College adı verilen özel okullarda bulunmakta ve bu programlara giriş için çoğunlukla orta ve üzeri bir İngilizce yeterliliği aranmaktadır.“Sertifika” ve “Diploma” arasındaki fark sadece zamanla alakalı olup, 9 aydan az süren programların sonunda sertifika, daha fazla süren programların sonunda ise diploma verilmektedir. Minimum sertifika programı süresi 2 haftadır. İngiltere’de en çok tercih edilen sertifika ve diploma programları pazarlama, reklamcılık, işletme, elektronik ticaret, ekonomi, finans, IT, muhasebe ve turizmdir. Birçok ülkede bulunan “program sonrası staj” olanağı İngiltere’de de bulunmaktadır. Katılımcının İngilizce seviyesinin alacağı programa göre en az orta seviye  yada  üzeri seviyesinde olması beklenir.

Kanada 

Dünyada farklı seviye ve içerikteki eğitim programları için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Kanada aynı zamanda güvenlik, reafh düzeyi, doğal güzellikler ve kültürel zenginlik olarak üst seviyede bulunan Toronto, Vancouver, Ottawa, Montreal ve Halifax gibi birçok dünya şehrine ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’da 3-4 haftalık kısa programlardan daha uzun süreli kapsamlı sertifika ve diploma programlarına kadar farklı seçenekler bulmak mümkündür. Kanada’da en çok tercih edilen sertifika programları genellikle 8-9 ay sürerken bazı diploma programları 3 seneye kadar uzanabilmektedir. Bu programlarda iş dünyasına yönelik, uygulama esaslı eğitimler verilmekle birlikte kişinin akademik birikimini arttırması da mümkündür. Kanada’da sunulan Sertifika ve Diploma programlarının birçoğu Career College adı verilen eğitim kurumlarında sunulmaktadır.

Sertifika & Diploma programlarında staj imkanı sunulurken “Post-graduate Diploma,” programlarına katılanlar ise program bitiminde 1 senelik çalışma hakkı alabilirler. En çok tercih edilen alanlar ise işletme, turizm, çevre bilimleri, sağlık bilimleri, biyoloji, uluslar arası ticaret, bilgisayar mühendisliği, pazarlama, madencilik, IT ve finanstır.

 

CEVAP VER