YURTDIŞI SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI NEDEN GEREKLİDİR?

0
3499

 

Yurtdışında eğitime giden öğrenciler için işin zor kısmı genellikle okul ve ülke seçimi, başvuru için gerekli belgenin temin edilmesi, vize için evrak hazırlanması gibi aşamalardan oluşan ‘’gidiş’’ hazırlığıdır. Bu aşamada öğrenci ve veli, zamanlarını ve maddi güçlerini bu doğrultusunda kullanır ve gayret sarf ederler. İster dil okulu olsun, ister üniversite, bu sürecin olumlu sonuçlanması öğrenci ve velisinde bir rahatlık yaratacaktır. Ancak bilinmelidir ki, hem akademik olarak hem de sosyal açıdan asıl mücadele bu noktadan sonra başlamaktadır. Başka bir ülkede yeni bir kültürde yaşayacak olan öğrenci elbette ki başlangıçta bir takım zorluklarla karşılaşacaktır. Ortama uyum sağlama süreci, derslere ve akademik hayata alışmak, yeni insanlarla tanışmak, ülke iklimine ayak uydurmak ve yeni arkadaşlar edinebilmek ve yakınlık kurmak… bunlar elbette zaman içinde olacak şeylerdir. İşte bu süreçte öğrencinin hiç istemeyeceği bir şey varsa o da sağlık sorunları nedeniyle derslerinin, sosyal hayatının ve uyum sürecinin uzamasıdır.

Herkes gibi, yurtdışında eğitim alan bir öğrenci de hasta olabilir. Önemli olan iyileşme sürecinin mümkün olduğunca masrafsız ve çabuk geçirilmesidir. Hali hazırda okul için ödenen paranın dışında bir de yurtdışında genelde pahalı olan sağlık hizmetlerine para harcamak öğrencinin bütçesini zorlayacaktır.

Öğrencinin başına gelebilecek başka bir istenmeyen durum da önemli bir eşyasını kaybetmesidir. İşte bu sorunların üstesinden gelmek ve yaşanabilecek sıkıntılardan korunmak amacıyla, çeşitli kuruluşlar tarafından, farklı adlar altında, yurtdışında geçerli Seyahat ve Sağlık Sigortaları sunulmaktadır.

Poliçe kapsamları farklılıklar gösterebilmekle beraber

https://www.puttygen.net/

, bu Seyahat ve Sağlık Sigortaları öğrencilere, aşağıdaki ana başlıklarda çeşitli teminatlar sunulmaktadır.

Bunlar :

  • Sağlık sorunları, hastalıklar (diş tedavisi bütün sigorta sağlayıcıları tarafından sunulmaz)
  • Kazalar
  • Hırsızlıklar, bagajın ya da evrakların kaybedilmesi
  • Beraber yolculuk edilen aile üyesinin de sigortalanması.

Türkiye’den sağlanabilecek böyle bir sigortanın dışında, gidilecek ülkeden sağlanan farklı sigorta poliçeleri de bulunmaktadır. Yurtdışındaki bazı okullar öğrencilere, ülkeye gelmeden önce sağlık sigortası yaptırmalarını önermekte, bazı ülke ve okullar ise bunu zorunlu tutmaktadır. Uzun dönem yurtdışında eğitim alacak olan öğrencilerde Seyahat Sağlık Sigorta yaptırılması çoğu ülkelerde zorunlu tutulmuştur.  Fakat bazı ülkelerde ise özellikle Shengen ülkerine giderken – turist dahi olarak gitseniz bile – ne süre olursa olsun vize başvurusunda Seyahat Sağlık Sigortasının orijinal poliçesinin var olmasını talep etmektedir.

 

CEVAP VER