ALMANYA ‘ DA MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ

0
8840

Yurtdışında mühendislik okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biri teknolojideki üstünlüğü ve üretilen teknik donanımın kalitesi ile ön plana çıkmış olan Almanya’dır.

Otomotiv endüstrisi, kimyasal madde, metal ve makine sanayilerinde yapılan üretim ve ihracatlardaki yüksek rakamlar Almanya’yı Avrupa’nın en gelişmiş ulusal ekonomisi, dünyada ise gayri safi milli hasılada 4. Konuma getirmiştir.20. yüzyılda teknoloji ve bilimin birçok dalında öncülük yapmış olan Almanya tarih boyunca alanlarında çığır açmış birçok bilim insanı, mucit ve mühendis yetiştirmiştir. Bilim alanında Albert Einstein, Max Planck, Gabriel Daniel Fahrenheit, Wilhelm Röntgen, Robert Koch, mühendislik alanında ise Johannes Gutenberg, Hans Geiger, Rudolph Diesel ve Karl Benz bunlardan sadece bazılarıdır. Almanya aynı zamanda ‘’yeşil teknoloji’’ diye tabir edilen, doğayla ve çevresel faktörlerle uyumlu, doğal yaşama zarar vermeyen teknolojiyi geliştirmek ve üretmek anlamında da dünyanın en önde gelen ülkelerindendir.

Teknoloji ve mühendislik alanında dünyanın lider ülkelerinden olan Almanya’ da, Avrupa’daki yüksek öğrenim uyumunu geliştirmek amacıyla 2010 yılında itibaren hukuk ve tıp eğitimi hariç diğer tüm lisans programları 8 sömestrden 6 sömestr olarak değiştirilmiştir. Bu 3 senelik eğitim Türkiye’deki 4 senelik eğitime denk tutulmaktadır.

Almanya’da üniversite eğitimi almak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır.

Bunlardan belki en önemlisi ve bu ülkede üniversite eğitimi almayı diğer ülkelerden ayıran ana faktör Almanya’da üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavına girip Almanya’da okumak istedikleri bölümü ya da benzerini kazanmaları gerekliliğidir. Kazanılan bölümün benzer olarak kabul edilip edilmeyeceği Almanya’da başvurulan üniversiteye bağlıdır. Türkiye’de kazanılan üniversitenin ise herhangi üniversite olduğu önem taşımamaktadır.

Ayrıca, öğrencinin Türkiye’de kazandığı okula başlaması gerekmemektedir. Sadece kazandığı bölümün bu şartı yerine getirdiğini başvuracağı okula kanıtlaması gerekmektedir. Bununla beraber Almanya ve Türkiye’deki üniversitelerin başvuru zamanlarının birbirinden farklı olması sebebi ile Türkiye’de kazandıkları üniversiteye kayıt yaptırmayan öğrenciler Almanya’da başvurdukları üniversitelerden kabul almamaları durumunda bir sene kaybetmektedir. Bu nedenle  Türkiye’de kazanılan bölüme kayıt yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Yabancı öğrenciler için geçerli olan bir başka önemli nokta ise dil seviyesi yeterliliğidir.

Almanya’da ister teknik, ister diğer alanlarda öğrenim görmek için başvuru yapan öğrencilerin belli bir seviyede Almanca bilmeleri beklenir. Bu seviye genellikle Oberstufe C1 (Advanced)dir. BU seviyeye sahip olmayan öğrenciler için lisans eğitimine başlamadan önce Almanca eğitimi almak şartı ile ‘’ön kabul’’ verilebilmektedir. Almanca eğitimi genellikle ön kabul alınan üniversitenin kendi bünyesinde verilmektedir.

Mühendislik ve uygulamalı bilimler alanında eğitim görmek isteyen öğrenciler için, normal üniversitelerin yanı sıra, Fachhochschule adı verilen, bu alanlarda uzmanlaşmış okullar bulunmaktadır. ‘’Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’’ olarak da adlandırılan bu okullar akademik eğitimle profesyonel meslek hayatı arasındaki çizgiyi daraltarak öğrencinin mesleki donanım kazanması amacını gütmekte, bunun sonucu olarak da uygulamaya, teorik bilgiye kıyasla daha fazla ağırlık vermektedir. Bu tarz okullar Türkiye’deki meslek yüksek okullarına benzemekle birlikte eğitim süresinin Almanya’daki diğer üniversiteler gibi 3 yıllık olması ve mezuniyet sonrası bu okullardan Bechelor’s Degree alınabilmesi ile meslek yüksek okullarından ayrılırlar. Bu okulların mezunları, diğer alanların yanı sıra, mühendislik gibi teknik alanlarda verilen pratiğe dayalı ve mesleki hayata hazırlayan eğitim nedeniyle yoğun olarak işverenler tarafından tercih edilmektedirler.

Almanya’da üniversitelerde ve Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde teknik eğitimin verildiği birçok seçkin okul bulunmaktadır. Bu okulların bulundukları şehirlerin de şüphesiz eğitim hayatı ve iş bulma olanakları üzerinde etkisi vardır.

En çok tercih edilen şehirler

                Münih: Münih, Almanya’nın en gelişmiş ekonomisine sahip şehridir. Almanya’nın Frankfurt’tan sonra en büyük iş ve finans merkezidir. Ülkedeki metropoller arasında işsizliğin en az olduğu şehir olan Münih’te ana ofis ve fabrikaları bulunan firmaların çokluğu, mühendisliğin herhangi bir dalına ilgi duyan bir öğrencinin hayallerini süsleyebilecek düzeydedir. Otomotiv devi BMW ve MAN AG, uçak motoru üretimindeki lider firmalardan MTU Aero Engines, uzay ve savunma sanayileri için donanım üreten EADS, elektronik alanında Rohde & Schwarz , makine-metal üretiminde Krauss-Maffei ve Infeneon Technologies bu firmanın önde gelenleridir. Bir iş ve teknoloji üretim merkezi olan Münih’te bulunan okullarda sunulan mühendislik eğitimi de doğal olarak üst düzeydedir.

                Frankfurt: Sadece Almanya’nın değil, tüm  Avrupa kıtasının en büyük finans merkezidir. Çoğunlukla finans, ulaşım ve turizm alanlarında liderlik yapsa da inşaat makine ve otomotiv sektörlerinin bazı önemli isimleri de merkez olarak bu şehri seçmişlerdir. Önde gelen otomotiv firmalarından KIA Motor’s un Avrupa ana ofisi bu şehirdedir. Hochtief, Bilfinger ve Züblin gibi Alman inşaat devlerinin merkezlerinin de bulunduğu Frankfurt Almanya’nın en büyük endüstri parklarından olan Die Indüstriepark Höchst’e de ev sahipliği yapmaktadır.

Berlin: Almanya’nın başkenti Berlin

, geniş nüfusu ve zengin iş olanaklarıyla Avrupa’nın birçok ülkesinden insanı kendisine çekmektedir. Güçlü bir ekonomiye sahip olan Berlin’deki iş hayatının büyük bir kısmını hizmet sektörü oluşturmaktadır. Büyümekte olan sektörler ise ulaşım, medya, reklamcılık, tıp mühendisliği ve iletişim teknolojileridir. Siemens’in ana ofisinin yanı sıra otomobil üreticisi Daimler ve BMW firmalarının fabrikalarının bir kısmı burada bulunmaktadır. Kimya endüstrisi devlerinden Bayer Health Care  ve Berlin Chemie de Berlin’den yönetilen firmalardır. Berlin’de çok sayıda üniversite ve uygulamalı bilimler üniversitesi bulunmaktadır.

Otomotiv, inşaat, havacılık, elektronik, kimya ve savunma sanayilerinde dünyanın en büyük şirketlerinin birçoğuna ev sahipliği yapmanın yanı sıra günümüzde kullanılan sayısız teknolojinin ilk olarak üretildiği ülke olan Almanya, dünyada Uzakdoğu ülkeleriyle beraber mühendislik ve teknoloji alanında tartışmasız lider konumunu korumaktadır. Mühendislik dallarında uzman, köklü ve saygın yüksek öğrenim kurumları ve araştırma merkezleriyle Almanya her yıl dünyanın birçok ülkesinden binlerce öğrenciyi kendine ve bu öğrencilere yeni kariyer olanakları sunmaktadır.

 

CEVAP VER