YURTDIŞINDA ‘’ COMMUNITY COLLEGE ‘’ EĞİTİMİ

0
3903

Üniversite eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin aklına gelen ilk fikir çoğu zaman doğrudan dört senelik bir üniversiteye başvurmaktır.

Bu seçenekler arasında en çok başvurulanı olmakla beraber, Üniversite eğitimi almak için tek seçenek de değildir. Her yıl binlerce öğrenci üniversite eğitimi için Amerika, Kanada ve Almanya’ daki  ‘’Community College’’ leri tercih etmektedirler.

Peki ‘’ Community College ‘’ diye adlandırılan eğitim kurumları tam olarak nedir?

Community College ‘ ler hem genel hem teknik eğitim sunan iki yıllık yüksek öğrenim kurumlarıdır ve birçoğu da devlet tarafından desteklenmekle birlikte özel olanları da vardır. Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencilerin %50 ‘ ye yakını bu kurumlarda eğitim almaktadır.

Community college 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Gelişen sanayinin işgücü ihtiyacını salt üniversite mezunları karşılamamaya başlayınca, teknik bilgiye vakıf ve mesleki becerilere sahip iş gücüne talep artmıştır. Community collegeler tam bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak kurulmuşlardır. Öğrenciye ileride profesyonel iş hayatında ihtiyaç duyacağı beceri, bilgi ve vasıfları kazandırmak temel amaçlardan biridir. Bu çerçevede, community collegelar uygulamalı eğitim prensibini benimsemişlerdir. Öğrenci derste öğrendiği teoriyi aynı zamanda gerçekten kullanmayı ve uygulamayı laboratuar ve farklı projelerde öğrenmektedir.

Dört senelik klasik üniversite eğitiminde öğrenci bir lisans derecesi (Bachelor ‘ s Degree) ile mezun olurken Community College ‘ lardan ön lisans derecesi (Associate Degree) ile mezun olunur. Fakat bir çok kişinin yapmayı seçtiği gibi, bir Community College’ da geçirilen iki senenin sonunda dört senelik bir üniversiteye geçiş yapıp yüksek öğrenimi bu şekilde tamamlamak ve bir lisans derecesi almak mümkündür. Community College seçeneğini, özellikle başka ülkelerden gelen öğrenciler için avantajlı kılan sebeplerden belki de en önemlisi budur.

Peki uluslararası bir öğrencinin en başta Community College seçeneği üzerinde durmasını sağlayacak diğer ana sebepler nelerdir?

Community College’ lere kabul edilmek dört senelik eğitim veren devlet üniversitelerine  ve özel üniversitelere kıyasla çok daha kolaydır. Bu, eğitim kalitesinin düşük olduğu anlamına gelmemektedir. Sınıflar üniversitelere göre daha küçüktür ve birey odaklı bir eğitim verilmektedir. Eğitmenler ile birebir iletişim kurmak dört senelik bir üniversiteye göre çok daha kolaydır.  Akademik kadro üyeleri, öğrencilerle çok daha yakından çalışabilmekte

https://www.puttygen.net/

, kariyerleri konusunda atacakları adımlarda onlara daha doğru ve etkili yok göstermektedirler.

Community College’ ler kendi bölgesinde bulunan bir çok firma ile iletişim ve iş birliği halindedir. Pratik ve teknik eğitimin ön plana çıktığı bu tarz okullarda okuyanlar için bu firmalarda staj, eğitim ve mezuniyet sonrası iş fırsatları oldukça fazladır.

Bir Community College’ de okumanın en büyük avantajlarından bir diğeri de eğitim ücretidir. Community College eğitim ücretleri dört senelik bir üniversiteye kıyasla ciddi ölçüde ekonomiktir. Community College sisteminin belki de en avantajlı tarafı iki seneyi bitirdikten sonra dört senelik bir üniversiteye geçiş imkanının bulunmasıdır.  Henüz okumak istediği bölüme, kariyer olarak neyi seçmek istediğine karar verememiş birçok öğrenci kendilerine zaman tanımak için de Community College seçeneğini değerlendirmektedir. İki sene sonunda dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapmayı düşünen öğrenciler, ileride seçecekleri bölüm için gerekli olan birçok temel dersi burada alabilmektedirler. Bu açıdan Community College ideal bir başlangıç noktasıdır. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Community College ‘ de alınan kredilerin dört senelik üniversiteye transferidir.

Community College sistemi bütün bu avantajlara sahip olmakla beraber, başvurmadan önce öğrencilerin üzerinde düşünmesi gereken bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Community College kampüsleri bir çok klasik üniversite kampüsüne kıyasla daha küçüktür. Fakat genelde şehir merkezlerinde ya da merkeze yakın bölgelere kuruldukları için öğrenci sosyal hayat konusunda büyük bir eksiklik hissetmeyecektir.

Community College sistemine dahil olan okulların Türkiye denkliği yoktur. Bunun nedeni, Community College ’lerin ülkemizdeki iki senelik okullardan olan farklılıkları ve bu okulların benzerinin, ülkemiz eğitim sistemi içinde bulunmamasıdır. Öğrenci, iki sene sonunda Türkiye için denkliği olan dört senelik bir üniversiteye geçmeyip, öğrenimini Community College ‘ den alacağı ön lisans diploması ile bitirmesi halinde, denklik avantajından yararlanamayacaktır.

Okula verilecek eğitim ücreti dört yıllık üniversitelere kıyasla daha düşük olsa da ders kitaplarına verilecek ücret diğer üniversitelerle aynıdır. Bir Community College ‘ da yüksek öğrenim hayatına başlayıp iki sene sonunda dört senelik bir üniversiteye geçiş yapmak isteyen bir öğrencinin dikkat etmesi gereken en önemli konu tartışmasız derslerin transfer durumudur. Öğrenci, iki sene boyunca aldığı derslerin hepsinin lisans derecesi almak için geçiş yapacağı okul tarafından kabul edileceğine emin olmalıdır. Bunun için hazırlıklı olmayan bir öğrenci iki sene sonunda yeni okuluna transfer olma aşamasında transferi mümkün olmayan bir ya da birden çok ders aldığını, bunlardan dolayı bir yarıyıl, hatta bir sene fazladan okuyacağını öğrendiğinde ciddi bir hayal kırıklığı yaşayabilir. Bu durum da ister istemez akademik başarıyı etkiler. Bu durumun yaşanmasını önlemek için Community College ‘in her yarıyılında ders seçerken, transfer olmak istenen okulun transfer kredisi olarak kabul edeceği derslerden almak gerekir.

Sonuç olarak, yüksek öğrenime Community College sisteminde başlamak, öğrencinin hayatı boyunca karşılaşacağı bütün diğer tercihler gibi, avantaj ve dezavantajlarıyla değerlendirilmesi gereken bir seçimdir. Bu tarz okulları, sonrasını düşünmeden, özellikle transfer koşullarına önem vermeden ve genel olarak yukarıda bahsedilen  olumlu ve olumsuz yönleri hesaba katmadan seçmek hayal kırıklığı getirebileceği gibi bu sistemi iyi tanıyarak geleceği planlamak ve bu doğrultuda hazırlıklı bir şekilde ilerlemek başarılı bir üniversite hayatının temellerini atmak olacaktır.

CEVAP VER