“HOME TUITION“ PROGRAMLARI NEDİR?

0
2512

Öğrencilerin yabancı dil öğrenimine olan ilgisi ve  dil eğitimi programlarından beklentilerinin artması, yeni yabancı dil eğitimi programlarının sunulmasına yol açtı.

İş dünyasının veya akademik hayatta başarı koşullarının değişmesi, insanların yabancı dil eğitimine ayırabilecekleri zamanın azalması öğrencileri de farklı arayışlara yöneltiyor. Neyse ki artık tüm dünyadan uluslararası öğrenciler, genel yabancı dil kurslarının yanında, farklı alternatifleri de değerlendirme şansına sahipler. Bu farklı ve alternatif programlardan biri de Home Tuition Dil Eğitimi programlarıdır.

Home Tuition programı, ” bir yabancı dil öğretmeninin  evinde konaklama ve o öğretmenden ders alma  ” şeklinde ifade edilebilir.

Öğrenciler sadece öğretmen ve haliyle öğretmenin ailesi ile aynı evi paylaşır, aynı zamanda gün içerisinde bu öğretmenden özel ders de alırlar. Gene dersler dışında yapılan haftalık aktivitelere çoğu zaman öğretmen de katılmaktadır. Bu aktivitelerin birçoğu gezilerden oluşmaktadır. Ayrıca öğrenciler, öğretmenlerinden bağımsız olarak okulun sunduğu aktivite programlarına da katılabilmekte ve okulun sunduğu tüm olanaklardan, kütüphane, çalışma materyalleri ve bilgisayar odası gibi tesislerden yararlanabilmektedirler. İstenirse havaalanından gidiş dönüş transferleri öğretmen tarafından yerine getirilebilir.

Bu programların en önemli avantajı; sadece dersler veya aktiviteler sırasında değil, bunların dışında kalan zamanda da doğrudan İngilizce öğretmeni ile iletişim kurmanın mümkün olmasıdır. Bu nedenle, eğitim kalitesi oldukça yüksek programlardır.

Ayrıca öğretmen, sadece tek bir öğrenciye odaklandığı için, bu öğrencinin yabancı dil seviyesini, gereksinimlerini ve gelişimini daha rahat ve hızlı analiz edebilmekte ve program içeriğini buna göre daha rahat değiştirebilmektedir.

Home tuition kurslar, genelde 18 yaş ve üzeri öğrencilere sunulmakla beraber kimi okullarda 11-17 yaş arası öğrenciler için özel Home Tuition programları da sunulmaktadır. Çoğu zaman dersler birebir olmakla beraber, kimi durumlarda ikinci bir öğrenci de derse katılabilir. Bu ikinci öğrenci, sizin bir arkadaşınız da olabilmektedir. Talep edilirse ebeveynlerin çocukları ile beraber Home Tuition programına katılmaları mümkün olabilmektedir.

Home Tuition programları genel olarak haftada minimum 15 saat maksimum 25 saat şeklinde verilir. Bazı okullar haftada 30 saatlik Home Tuition programları sunarlar. Ancak her koşulda, programın ne zaman başlayıp ne zaman biteceği konusunda geniş esneklik sunulur ve bu konudaki kararı katılımcı öğrencinin kendisi verir.  Öğrenci yıl boyunca istediği  her hangi bir pazartesi günü programa başlayabilmektedir.

Bu  programlar çoğunlukla İngilizce eğitimi için sunulsa da kimi uluslararası eğitim kurumları Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca gibi dünya dilleri için de home tuition programlar sunmaktadır.

Home Tuition programları da, yabancı dil programları gibi farklılık gösterebilir ve farklı dallara ayrılabilir. Bu da, genel yabancı dil programları, sınav hazırlık programları, akademik yıl veya yöneticilere yönelik kurslar şeklinde öğrencilere sunulmaktadır. Bazı okullar, English Plus olarak adlandırılan kursları da Home Tuition programları dahilinde sunabilmekte, program dahilinde öğrencinin ilgilendiği –aşçılık, sanat ve tasarım, fotoğrafçılık, bahçecilik ve çiçek düzenleme gibi- belirli bir alandaki sosyal ve eğitsel faaliyetleri öğretmeni ile beraber gerçekleştirmesine de olanak tanımaktadır.

Bu programlar yabancı dil eğitim ihtiyaçları birbirinden çok farklı öğrenciler tarafından da tercih edilebilmektedir. Yabancı dilini kısa sürede geliştirmek isteyen veya bir yabancı dil yeterlilik sınavına hazırlanacak bir öğrenci veya iş hayatında başarıyı yakalamak isteyen profesyoneller

, Home Tuition programından yüksek verim alabilmektedirler. Bununla beraber bu programların, dersler birebir uygulandığı için, özellikle sınıf ortamındakinden daha yoğun ilgi bekleyen ve kısa zamanda yabancı dil seviyelerini ilerletmek isteyen kişiler için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Programın detayları öğrenci ve öğretmenin iletişimi ile belirlenir. Şöyle ki; programa kayıt aşamasında öğrencilerin nasıl bir program istedikleri ve yabancı dil ihtiyaçları öğretmene iletilir. Öğrenciler, okul binasında sunulan herhangi bir program gibi, kurs başlangıcından önce, daha ülkelerinden ayrılmadan, kendilerine gönderilen bir seviye belirleme sınavını tamamlarlar. Öğrencinin hangi zamanlar arasında yurtdışında kalacağı ve haftada kaç saatlik program alacağı konusunda da bilgi sahibi olan öğretmen, bu bilgiler çerçevesinde öğrenciye yönelik özel bir programı bizzat kendisi hazırlar. Bu nedenle öğrenci, öğretmenine kendisi, hedefleri ve kişisel özellikleri hakkında ne kadar çok bilgi verirse, programdan alacağı fayda o derece artacaktır. Aynı şekilde öğretmenin öğrenci hakkında bilgilendirilmesi gibi öğrenciler de ülkesinden ayrılmadan önce öğretmenleri ve konaklama detayları hakkında bilgilendirilirler.

Bu tarz programların en önemli avantajlarından biri aile yanında konaklama ile gün boyu eğitimi bir arada sunabilmesidir. Bu sayede öğrenciler, okulları ile konakladıkları ev arasındaki gidiş geliş için harcadıkları zamanı kaybı yaşamakmakta, bu zamanı bireysel çalışmalara harcayarak daha hızlı ilerleme sağlayabilmektedirler. Home tuition programlarında da gerek öğretmenlerin, gerekse öğretmenlerin evlerinin belli standartlara uygun olması garanti altına alınmıştır.

 

CEVAP VER