İŞ İNGİLİZCESİ NEDEN GEREKİYOR?

0
3001

 

Günümüz dünyasında yabancı dil bilgisinin gerekliliği tartışılmaz bir gerçek. Gerek iş hayatında, gerek günlük hayatımızda kullanmak, hatta bazen sadece kendi kişisel gelişimimize katkıda bulunmak için artık birçoğumuz yabancı dil eğitimi alıyoruz.

Günümüzde sadece bilmeniz değil, bilginizde uzmanlaşmış olmanız bekleniyor. İş dünyasının dinamikleri her geçen gün çalışanların kendilerini buna göre geliştirmeleri isteniyor. Bunun yolu ise, iş dünyasın da yer alan profesyonellerin, her alanda işlerine özel donanımlara sahip olmasından geçiyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve Avustralya olmak üzere yurtdışında birçok farklı ülke ve okulda sunulan İş İngilizcesi programları da katılımcılarına iş dünyasının rekabetçi ortamında başarı ve kariyerlerinde hızlı yükselmeleri olanağı sunuyor.

İş İngilizcesi programları, iş hayatı boyunca etkin olarak kullanılacak bir İngilizce bilgisine sahip olmak için gerekli iş terimlerini kazandırmanın yanında, mülakat teknikleri, iş görüşmeleri, telefonda konuşma ve sunum teknikleri, resmi yazışmalar, araştırma ve rapor hazırlama gibi konularda gelişime odaklanmış programlardır. Bu yönü ile üst ve orta düzey yöneticilere ya da iş hayatına yeni atılmış kişilere uygun programlardır.

İş İngilizcesi programları finans, pazarlama, satış, tıp, hukuk, insan kaynakları ve halkla ilişkiler gibi farklı konularda sunulmaktadır.

İş İngilizcesi programları Genel İngilizce ve İş İngilizcesi veya sadece İş İngilizcesi olarak verilmektedir. Genel İngilizce ve İş İngilizcesi programlarına kayıt olmak için sahip olmanız gereken İngilizce seviyesi çok yüksek değildir ama İş İngilizcesi programları için ise yüksek bir İngilizce seviyesine sahip olmak gerekmektedir. Genel İngilizce ve İş İngilizcesi programları genellikle profesyonel bir amaçtan ziyade iş hayatında İngilizce’  yi mesleği gereği kullanması gereken kişiler veya uzun süreli dil eğitimi almayı düşünen öğrenciler için uygundur. İkinci türdeki İş İngilizcesi programları ise genelde kısa süreli ve yoğun programlar olup İngilizce bilgisi yüksek seviyede olan ve sadece bu amaç için odaklanan öğrenciler içindir.

İş İngilizcesi programına katılacağınız okula karar verirken

https://www.puttygen.net/

, öncelikle hangi tür programın sunulduğunun incelenmesi gerekmektedir. İş İngilizce programını sadece seçmeli derslerden bir tanesi olarak sunmakta olan okullar olduğu gibi, profesyonel iş adamlarına yönelik uzman kurs veren ve iş İngilizcesinin birçok farklı alt dalında da program sunan okullar da bulunmaktadır. Ayrıca okuldaki hangi yaş gruplarında İş İngilizcesi programlarının sunulduğuna dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

İş İngilizcesi konusunda dünya genelinde kabul gören TOEIC ve BULATS sınavları, Türkiye’deki bir çok işveren tarafından işe girişte bir şart olarak aranabilmektedir. Eğer dil eğitiminiz sonrasında iş başvuruları yapmayı düşünüyorsanız veya çalışmayı düşündüğünüz kurum İş İngilizcesi’ ni zorunlu tutuyorsa bu sınavlara hazırlık programı sunan dil okullarını da tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER