YURTDIŞINDA KOLEJ EĞİTİMİ..

0
2174

Yurtdışında birçok ülkede kolejler lise ve üniversite eğitim sonrasın da diploma ve sertifika programı veren meslek ve dil eğitimi sunabilen yüksek eğitim kurumlarıdır ve eğitimde yerleri çok önemlidir.

Kolej eğitimi alan öğrenciler eğitime ilk başladıkları günden itibaren kampüs içi ve dışında çalışma hakkına sahip olurlar. Çalışma izin süreleri her ülkenin çalışma politikasına göre farlılıklar göstermektedir.

Üniversiteden mezun olan öğrencilerde kolejlere gelip bir yıllık sertifika programına (postgraduate) katılarak bir konuda uzmanlaşıp iş gücüne katılabilir. Kolej bünyesinde lisans programı almak

https://www.puttygen.net/

, maliyetin daha az olması sebebi ile de tercih edilebilir. En popüler programlar arasında, bilişim ve işletme ile ilgili programlar, sağlık, sosyal bilimler, havacılık ve mühendislik ile ilgili bölümler bulunuyor.

Kendilerine özgü nitelikleriyle bu kolejler; “Üniversite Kolejleri”, “Kariyer Kolejleri” ve “Community Kolejler” olarak ayrılılar.

Üniversite Kolejleri

Üniversite kolejleri, uygulamalı eğitim veren üniversiteler bulunur. Bu kolejlere kabul şartları, üniversite kabul şartlarına göre daha kolaydır ve daha hızlı sonuçlanır. Üniversitelerde bu tür uygulamaya yönelik sertifika ve diploma programları ve dil eğitimi de seçenekleri de bulunmaktadır. Sertifika ve diploma programları süresi 8 ay ile 3 yıl arasında değişebilmektedir Bu kolejlerdeki eğitim aldıktan sonra üniversiteye girmek isteyen öğrenciler ileride okumak istedikleri bölümle uyumlu sertifika programlarını seçmeleri kendilerine avantaj sağlar.

 Kariyer Kolejleri

“Politik” okul olarak da bilinen kariyer kolejleri, kısa süren ve uygulamaya ağırlık veren; özel sektör tarafından işletilen eğitim kurumlarıdır. Bunlar, daha çok turizm, bilgisayar, grafik tasarım, medya, yayıncılık, işletme ve sekretarya gibi, uygulamalı programlar içeren kolejlerdir.

CommunIty Kolejler

Community kolejler teknik ve kariyer kolejleri olarak bilinirler. Bu kolejler, bir meslekle ilgili konuların eğitimlerini sunar. Uygulamalı iş alanlarındaki ihtiyacı karşılamaya yönelik geliştirilmiş bu okullar, 2-3 yıl gibi kısa sürede tamamlanan ve bazı üniversitelere de yatay geçiş hakkı tanıyan oldukça ilgi gören kolejlerdir. Sağlık, işletme, turizm, iş idaresi, finans, muhasebe, uygulamalı sanatlar ve bilişim sistemleri gibi birçok alanda programları mevcuttur. Bu kolejler, ihtiyaçlar doğrultusunda duyulan alanlara göre programlarını yenileyerek ve geliştirerek iş dünyasının nitelikli elemen yetiştirir.

CEVAP VER