YABANCI DİLİNİN SEVİYESİNİ BELGELEME SINAVLARI

0
3240

 

TOEIC testi (Test of English for International Communication – Uluslararası İletişim Dili olarak İngilizce Testi) 1979 yılında geliştirilmiştir ve İngilizce dilini orta ve ileri düzeyde anlama ve uluslararası iş/endüstri ortamında kullanma kabiliyetinizi ölçmeyi amaçlamaktadır. Her yıl özgeçmişine artı puan katmak ve İngilizce öğretim verilen işletme fakültelerine kaydolmak isteyen 4,5 milyondan fazla insan TOEIC testine katılmaktadır.

Profesyoneller için değerli bir referans olan TOEIC testi, dünya genelinde 120’den fazla ülkede şirketler, kuruluşlar, yüksek okullar ve üniversiteler tarafından tanınmıştır. Çok sayıda büyük şirket, İngilizce eğitim programlarındaki ilerlemeyi belgelendirmek, çalışanları işe almak, terfi ettirmek ve görevlendirmek için TOEIC testini kullanmaktadır.

TOEIC sertifikası almak istiyorsanız, TOEIC sınavına hazırlık kursu ile kendinizi hazırlamayı düşünebilirsiniz. Bu kursa katılabilmek için, Avrupa Ortak Dil Kriterlerine göre B1 seviyesinde İngilizce bilmeniz şarttır.

IELTS (International English Language Testing System – Uluslararası İngilizce Dili Test Sistemi) dünya genelindeki üniversiteler tarafından ana dili İngilizce olmayan kişilerin dil seviyesini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

İngilizce öğretim yapılan üniversitelere giriş için temel şartlardan biridir ve dünya genelinde 9000’den fazla kurum tarafından tanınmış bir uluslararası yeterlilik belgesidir.

IELTS testi, okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır ve aynı sınavın genel ve akademik IELTS testi olmak üzere iki farklı türü vardır. Genellikle İngilizce konuşulan bir üniversite veya kurumda okumak veya çalışmak isteyenler kişilere yönelik olan IELTS Akademik sınavın Genel sınava kadar daha zor olduğu gözlemlenmiştir.

Hem Genel IELTS testi hem de Akademik IELTS testi dinleme

https://www.puttygen.net/

, okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. IELTS testinin dinleme, okuma ve yazma bölümlerini hiç ara vermeden aynı gün içinde tamamlamanız gerekecektir.

IELTS testleri iki haftada bir yapılmaktadır ve hedeflediğiniz puanı alana kadar sınırsız giriş hakkınız vardır.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language – Yabancı Dil olarak İngilizce Testi),  ana dili İngilizce olmayan bir kişinin İngilizce dilindeki yeterlilik seviyesini değerlendirmek için kullanılan bir İngilizce testidir.

İngilizce konuşulan ülkelerde bulunan yüksek okul ve üniversitelerin yanı sıra çok sayıda kurum, kuruluş ve şirket kabul aşamasında resmi TOEFL testi puanlarını dikkate almaktadır ve kabul için gerekli TOEFL puanları kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

İki farklı TOEFL testi vardır: TOEFL iBT (açılımı internet-based test, yani internet tabanlı test) ve TOEFL PBT (açılımı paper-based test, yani kağıt tabanlı test). Bu iki test arasında çok büyük fark yoktur, fakat konuşma ve yazma bölümündeki bütünleşik görevler TOEFL iBT’nin biraz daha zor görünmesine neden olmaktadır.

TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages), dünya genelinde her yerde İngilizce Öğretmenliği yapmanıza olanak sağlayan uluslararası bir sertifikadır.

Ana dili İngilizce olmayan öğretmenlik bölümü öğrencileri, mezun yada iyi seviyede İngilizce bilen ve bu alanda deneyimi olan kişilere yönelik bir kurstur. Kurs başarıyla bitirdikten sonra uluslararası düzeyde geçerliliği olan  İngilizce öğretmenliği sertifikası alınır.

FCE (First Certificate In English) İngilizce konuşulan bir iş ortamında çalışmak, yaşamak veya temel düzeyde  yada üniversite öncesi İngilizce ders almak isteyenler için uygun olan bir sınavdir.

TestDaF, ( Test Deutsch Als Fremdsprache- Yabancı dil olarak Almanca Sınavı) Federal Almanya Cumhuriyeti’ nde yüksek öğrenim görmek isteyen veya en azından dil düzeyini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyan Almanca öğrenenler için bir sınavdır. TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisnslı test merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

CEVAP VER