SOKAKTA OYNAYAMAYAN ÇOCUKLAR, YAZ KAMPINA GİTMELİ…

0
2468

“ Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimindeki rolünün her geçen gün daha fazla anlaşıldığı geleneksel oyunlar, televizyon ve video oyunlarıyla sessizleştiriliyor Hiçbir sıcaklığı olmayan bu oyunlar ise çocukları saldırgan, beceriksiz, fiziksel olarak yalnız ve sosyalleşmekten uzak bir hale getiriyor.”

Bu sözler, çocukluk ve ergenlik üzerine yaptığı çalışmalarla ünlü Amerikalı psikoloğa Profosör David Elkind aittir.

David Elkind ‘ın “ Oyunun Gücü “ adlı son kitabında körebe, saklambaç ve ip atlama gibi ülkelere göre yapıları ve kuralları değişebilen geleneksel oyunların günümüzde neredeyse sokakta oynamayı unutan çocukların gelişiminde ki önemine dikkat çekiyor.

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından yayınlanan “Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi “ konulu sunulan raporda, ülke geleceğinin emanet edileceği çocukların sağlıklı ruhsal gelişmelerinde oyunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyarken, David Elkind ‘ de kitabında çocukların oyunla buluşma adreslerinden bir olarak Yaz Kamplarını gösteriyor.

Çocukların yaşamları ebeveynlerinin tercihlerine göre düzenlediği için hayal kurma, özgür zaman, çevreyi tanıma, iletişim kurma ve sağlıklı büyüme fırsatlarını kaçıran genç nesli tanımlamak amacıyla  “ Acele Ettirilen Çocuklar ”  kavramını 30 yıl önce gündeme getiren David Elkind çocukların “ Çocuk “ olarak görülmelerinin önemine değindiği kitabında ailelere çocuklarının günlük programına daha çok gerçek oyun katmalarını öneriyor.

Zaman içinde oyuncaklar hem şekil hem de amaç değiştirmiştir.  Eskiden çocukların oyuncakları toplumsal rollere, dayanışmaya, mesleklere ve el becerilerine yönlendirici iken günümüzdekiler ise marka ve moda bağımlılığına teşvik edicidir.

Çocuk oyunlarının teknolojik oyuncaklar sayesinde sessizleştirilmesinin ve de gelecek kaygısıyla oradan oraya koşturulan çocukların sağlıklı gelişmesinde çok ciddi zarar vermektedir.

Elkind

https://www.puttygen.net/

, çocukların gelişiminde yaz kamplarının önemli olduğunu söylerken kent yaşamı, televizyon, bilgisayar, telefon gibi araçların çocukları eve daha fazla kapatarak geleneksel oyunlardan uzaklaştırdığını ve bireyselleştirdiğini belirtiyor.

Özelikle uzun tatillerde düzenlenen kampların aslında çocuklar ve gençler için sosyal bir gereksinim olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Türkiye’ de çocuklar eğitim hayatına başlar başlamaz sınav stresi ve benzer sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar. Gerçek anlamda oyunlar ile tanışmıyorlar. Bu kapsamda oyun ağırlıklı programları olan kamplar çocukları sağlık gelişimi için eşsiz bir fırsat olmaktadır. Son yılarda unutulmaya yüz tutan yakan top, seksek, yağ satarım bal satırım, kutu kutu pense, yakan top, aç kapıyı bezirgan başı, köşe kapmaca, uzun eşek, misket, istop, tavşan kaç, mendil kapmaca gibi oyunlar bu kamplarda oynatılarak çocuklarla ebeveynler arasında ortak yeni kavramlar oluşturuyorlar. Bu geleneksel oyunları oynamak çocuklara ayrı bir keyif veriyor. Ayrıca tüm bu oyunlar takım olma , ekip ruhu kazanma, ekip yönetme, strateji geliştirme gibi iş dünyasında karşılaşacakları önemli kavramları küçük yaştan öğrenmelerini sağlıyor.

Büyükler olarak günlerimizi iş stresi, hayat karmaşası içerisinde geçirirken çocuklarımıza verebileceğimiz güzellikleri unutabiliyoruz.

Bu noktada yaz kamplarının fonksiyonunu ve önemini unutmamız gerekiyor..

 

 

CEVAP VER