KANADA ‘DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

0
2373

Kanada, yaşam standardı oldukça yüksek olan bir ortamda eğitim alma ayrıcalığını sunan ender ülkelerden birisidir. Ayrıca Kanada yabancı dil ve üniversite eğitimi konusunda en kaliteli eğitim hizmeti almak isteyen öğrenciler için zengin seçenekler sunan eşsiz bir ülkedir. Kanada’ da  öğrenciler yerel halk ile sürekli iletişim içerisinde olması öğrencilerin Kanada yaşamına kısa sürede alışmasına ve halkla kaynaşmasına neden olmaktadır.

Kanada öğrencilerine 10.000 fazla lisans

, lisansüstü, post diploma ve sertifika programları sunmaktadır. Kanada’daki üniversiteler büyük oranda devlet desteği aldığı için eğitim kalitesi de her zaman çok yüksektir. Bu neden ile üniversiteye kabul ve giriş şartları diğer ülkelere göre daha yüksektir ve de her üniversitenin farklı kabul şartları bulunmaktadır. Uluslararası bir öğrenci olarak renkli bir şehir hayatının içerisinde eğitim almak isterseniz şehir merkezinde bulunan bir üniversiteye veya üniversite kampüs yaşam tarzını tecrübe edinmek istiyorsanız küçük şehirlerde yer alan üniversiteleri tercih edebilir ya da isterseniz uygulamalı eğitime odaklanmış daha küçük yüksekokul da eğitim almayı tercih edebilir.

Öğrenciler  yüksekokullarda ve üniversitelerde kişisel, kariyer ya da akademik olarak yardım alabilecekleri danışmanlara sahiptirler. Bu hizmetler, özellikle çeşitli etnik ve kültürel geçmişi olan uluslararası öğrenciler için büyük faydalar sağlamaktadır. Kanada ‘da hangi eğitim kurumunda okursanız okuyun, Kanada üniversitelerinde eğitim görmek muhteşem bir kariyer edinmenize yardımcı olacaktır.

Yükseköğrenim alan kişi için iyi bir gelecek ve başarıya giden yol anlamına gelmektedir. Çünkü Kanada’da bir üniversite eğitimi yeni tecrübelere, meslek olanaklarına ve de yüksek maaşa dönüşmektedir.

Son yıllarda Kanada’ nın göçmenliğe açık olması, uluslararası öğrencilere çalışma izin olanağı sunması (okurken ve mezun olduktan sonra okuduğu süreye bağlı olarak)  nedeni ile dünya da Kanada eğitim alanında çok önemli bir ülke haline gelmiştir.

Neden Kanada’da Üniversite Okumalıyım?

  • Bir üniversite derecesi veya bir yüksekokul diplomasına sahip olan öğrenci iyi bir iş bulmakta ve kariyer hayatına yön vermektedir.
  • Üniversiteye girmek kritik ve yaratıcı düşünmeyi, problem çözmeyi, entelektüel olarak dünya bakışınızı geliştirmeyi, düşüncelerini ikna ederek sunmayı, takım çalışmasını ve iş yerinde verimli kararlar almayı öğretir. Bu neden ile bir yüksek eğitim kurumunda eğitim almak çok önemlidir.
  • Üniversite mezunları, lise sonrasında eğitim almayanlardan %50 oranında daha fazla maaş almaktadırlar ve her geçen gün bu fark büyümektedir.
  • Üniversite mezunları için işsizlik oranı % 4, yüksekokul mezunları için %6 ve lise mezunları için %9 civarındadır.

Kanada ‘da Lisans Programına Başvuru Nasıl Yapılır?

Her eğitim kurumuna göre istenen evraklar farklılık göstermekle beraber, lisans başvurusu için gereken evraklar;

  • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
  • Başvuru ücreti
  • Noter tasdikli İngilizceye çevrilmiş Lise not çizelgesi(transcript) ve Lise Diploması
  • İngilizce Dili Yeterliliğini gösteren belge ( IELTS, TOEFL)
  • Niyet mektubu ( Neden ve ne amaç ile Kanada’ ya gitmek istediğini açıklayan yazı)

Eğer öğrenci gerekli akademik şartları sağlıyor ise 4-5 hafta sonra müracaat etmiş olduğu  eğitim kurumundan kabul edildiğine dair mektup alır.

CEVAP VER