EN MÜKEMMELİ HEDEFLEYEN OKUL ECOLE D’HUMANİTE

0
2760

İsviçre dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olmakla beraber dünyanın en yaşanılası ülkeleri arasında yer almaktadır. İsviçre denildiği zaman ilk akla gelen dünyaca ünlü çikolataları

, saatleri, bankacılık sistemi. gibi birçok şeyi sıralayabiliriz. Bunların yanısıra diğer en önemli başarılı olduğu alanlardan birisi de eğitim yapısıdır.  Ülkenin sosyo-ekonomik ve sosyo- kültürel durumu eğitimin kalitesine de yansımıştır.  İtalya ile sınırı olan bölgede İtalyanca, Almanya ve Avusturya ile sınırı olan bölgede Almanca, Fransa ile sınırı olan bölgede de Fransızca konuşulmaktadır. Her bölge farklı bir eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Size yaptığım ziyaretlerden bilgisini aktaracağım okullarımız İsviçre’nin en prestijli okulları olup üstün eğitim kalitesini uygulayan ve uluslararası öğrenci ağırlayan okullardır.

Bunlar “Swiss Learning” adı ile bir şemsiye altında toplanmış olup her yıl İstanbul’a gelerek okul tanıtımlarını yaparak ve eğitimler verirler. Yaklaşık altı yıl önce firmamız İsviçre’nin en ünlü liselerine z döneminde çok fazla öğrenci göndermesinden dolayı  “ Swiss Learning “ grubunun İstanbul’da düzenlenen davetine özel olarak katılmış ve de okullarını  tanıtmak üzere İsviçre’ye davet almıştık. O zaman altı farklı okul belirlemiş ve ziyareti tek başıma yapmıştım. Hayatımda yaptığım en zor okul ziyaretlerinden birisiydi. İsviçre oldukça zengin bir ülke olduğu için herkesin arabası bulunmakta nerdeyse hiç kimsenin toplu taşıma aracına ihtiyacı yok gibidir. Ülkenin her tarafına tren ile ulaşım mümkün olsa da küçük bir kasabaya gittiğinizde bizim gibi kullanılan dolmuş kültürü yoktur.

Villars kasabası oldukça lüks ve güzel bir yer olsa da kasabada sadece bir tane taksinin bulunduğunu duymak beni oldukça şaşırtmıştı. Ziyaret etmem gereken okulu elimde kocaman bavul ile saatlerce yürüyerek ziyarete gitmiş ve okul yetkililerinden beni otelime bırakmaları için nerdeyse yalvarmıştım.

Şu an ise, okullara gezimi dünyanın en prestijli okullarının tanıtımını yapan” Liden Firması”nın davetlisi olarak yapmaktayım. Ülkemizden sadece firmamıza bu davetin gelmiş olması bizi firma olarak çok mutlu etti.

Bu kez çok mutluyum çünkü dünyanın on beş farklı ülkesinden on beş acenta sahibi arkadaşımla yapmaktayım ve bizi her yere götüren bir otobüsümüz bulunmakta. Artık bundan sonra benden mutlusu olamaz.

İsviçre doğal güzelliği ile baş döndürücü bir ülke. Genelde seyahatlerimde hep kitap okuyan birisiyimdir. Bu gezimde ise otobüsümüzün her döndüğü virajda baş döndürücü bir manzara ile karşı karşıya kalmaktan kitabımı okuma fırsatım hiç olmadı. Alp dağlarının üzerine yağmış olan karın güzelliği Alplere ayrı bir güzellik katmasının yanı sıra bir de bu güzelliğe göl manzarası eklenince insan güzellik sarhoşu oluyor.

Zürih’te buluştuğumuz arkadaşlarımız ile ilk durağımız Ecole d’Humanite oldu. Okul, Zürih’e yaklaşık iki saat uzaklıkta olup Alplerin zirvesinde yer alan Hasliberg kasabasında. İsviçre’deki tüm okullarımız da olduğu gibi bu okulumuzda duvarsız bir okul. Okulun 110 öğrencisi var ve nerdeyse hepsi yatılı öğrenci. Dıştan baktığınızda kasabadaki evlerden birisi gibi görünmekte ama yetkililer size okulu tanıttığında beş farklı binanın bir araya gelmesi ile çok güzel bir kampüs oluşmuş durumda.  Okul sıra dışı bir felsefeye dayalı olarak 1910 yılında kurulmuş. Almanya’da okulları bulunan Paul ve Edith Geheep, Nazi Almanya’sından kaçarak İsviçre’ye geliyorlar ve okullarını burada kuruyorlar. Okulda tematik eğitim verilmekte. Yani her şey uygulamaya dayalı. Aynen bizim eski köy enstitüsünde uygulanan sitem gibi. Okul,‘’Sen ne isen O olarak yaşamalısın!’’, ‘’Kendini ve yeteneklerini keşfet!’’,    ‘’ Sade ve doğanın bir parçası olarak yaşa! ’’  felsefesini uygulayarak eğitim veriliyor. Okulda sınıf sistemi yok, öğrenciler ilgi alanlarına göre ders alıyor. Sanata ilgisi olan sanat dersi, spora ilgisi olan spor dersi alıyor. Eğitim ezberci ve kitaba dayalı değil. Doğa öğrencilere kitap olmuş olarak eğitim alıyorlar. Örneğin, kar yağıyor ise doğaya çıkıp karın nasıl oluştuğu hakkında fen öğretmenleri ile tartışıp öğreniyorlar. Derslerin çoğu doğada uygulamalı yapılıyor. Doğadaki risk yönetimi konusunda oldukça eğitimliler. Okul, Avrupa’da  outdoor sporlarında ‘’Safety in Adventures’’ alanında sertifikaya sahip olan tek okul. Okulun keçi projesi bulunmakta. Öğrenciler sütlerini kendileri sağıp peynir yapıyor. Bizlere ikram edilen peynirden ne kadar güzel ve lezzetli peynir yaptıklarına da şahit olduk. Yabancı dili tiyatro uygulayarak öğreniyorlar.  Okulda birçok marangoz atölyeleri var ve okulda bazı tahta eşyaları  öğrencilerin kendisi yapmış. Okulun temizliğini haftada bir öğrenciler yapıyor.  Okula vardığımızda da öğrencilerin temizliği büyük mutluluk içerisinde yaptığını gözlemledik.  Okulda çok güzel bir aile sistemi oluşturulmuş öğretmenler ile öğrenciler aynı evde yaşıyorlar. Haftanın nerdeyse her günü öğrenciler kayak ve snowboard yapıyor. Bu nedenle öğrencilerin tamamı mükemmel kayak ve snowboard yapabiliyor. Okulda teknoloji ise çok sınırlı olarak kullanılıyor. Hatta nerdeyse hiç kullanılmıyor diyebiliriz. Ayrıca da her iki öğrenciye bir eğitmen düşmekte.

Bu bizim gibi ezbere ve sınava dayalı eğitim sistemi olan bir ülke için inanılamaz ve uygulanamaz gözükmektedir. Hatta böyle bir eğitim alacak çocuğumuzun oldukça başarısız olacağını bile düşünebiliriz.

Çocuklar ile konuştuğunuzda doğayı size çok güzel anlatabiliyor, en az iki dili anadili gibi konuşabiliyor.  Birçok sporu yapabiliyor.  Birçok öğrenci gelecekte üniversitede ne okuyacağını belirlemiş bile.

Böyle bir okulda öğrencilerin üniversite okuyamayacağını düşünebilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz. Okulda AP sistemi uygulanmakta ve üniversiteye öğrenci girdirme başarısı da şaşırtıcı derece yüksek. Inovatif yaklaşımlarından dolayı  okul  Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından desteklenme.

Benim öğrencilerde gözlemlediğim öğrencilerin hepsi oldukça mutlu, kendilerini keşfetmiş durumdalar. Ne kadar şanslı olduklarını düşündüm.  Okuldan ayrılırken ülkemizde içinde cevher taşıyan binlere çocuğumuzu kalbimden geçirdim ve içimi bir burukluk kapladı.

  • Okul adı                          :Ecole d’Humanite
  • Web sayfası                    :www.ecole.ch
  • Kabul ettiği sınıf              :9-12 sınıf
  • Öğrenci sayısı                 :110
  • Ücreti                              :50.000 CHF

CEVAP VER