Schengen Ülkeleri Ve Sınır Geçişleri

0
6788

1985 yılında beş tane Avrupa Birliği ülkesi arasında  Lüksemburg’un Schengen şehrinde “ iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması “ amacıyla anlaşma imzalanmış ve bu ülkeler topluluğuna anlaşma imzalanan yerin adından dolayı Schengen ülkeleri denmiştir.

Sonraki yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunluğu ve bazı Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler bu işbirliğine katılarak birlikte Schengen Bölgesi’ni oluşturdular.

Schengen işbirliğine; katılan ülkelerin birbirleriyle paylaştıkları sınırlarda artık sınır kontrolü uygulamamaları anlamına gelmektedir. Bu sayede insanlar pasaport kontrolünden geçmeden bir Schengen ülkesinden diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir.

İç sınırların kaldırılması nedeniyle

, Schengen ülkelerinin güvenliğin sağlanabilmesi için işbirliğine  gitmelerini  gerektirmektedir. Bu işbirliğine ortak dış sınırların düzenlenmesi ve Avrupa Birliği dışında, Schengen’e dahil olmayan komşularla işbirliği kurulması konularında ortak sorumluluk duygusuyla hareket edilmesi de gerekmektedir.

26 Schengen ülkesi 22’si Avrupa Birliği ülkesi ve  4 tanesi  Avrupa Birliği  üyesi olmayan ülkeden oluşmaktadır.

Schengen bölgesi ülkeleri:

Avusturya
Belçika
Çek Cumh.
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Liechtenstein
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre

Türkiye vatandaşı olarak Schengen ülkesine gider iken vize almak zorundayız. Fakat  Hususi Pasaporta (Yeşil Pasaport) sahip olanlar, en fazla 90 gün kalmak üzere Schengen ülkesine vizesiz gidebilmektedir.

Schengen ülkelerinden herhangi birinden vize almak diğer schengen ülkerine de vizesiz geçebilme hakkına sahip olmaktadır. Fakat bazı Schengen ülkeleri sınır girişlerinde  ilk vizeyi kendi ülkesinden almadığınızda sorun çıkarabilmektedir.

Schengen ülkeleri ne kadar işbirliği içinde olsalar da  her ülkenin vize işlemleri ve  istenilen vize belgeleri birbirinden farklı olabilmektedir. Ayrıca vize her ülkenin kendi konsolosluğu tarafından verilmektedir.

CEVAP VER