Pasaport Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

0
44120

Pasaport Müracaatında ödenmesi gereken ücretler nelerdir?

01.01.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Diplomatik (lacivert renkli), hususi damgalı ( yeşil renkli), hizmet damgalı (gri renkli), umuma mahsus (bordo renkli) pasaportlar için cüzdan ve harç ücretleri;

Pasaport cüzdan bedeli    : 94.00. TL.

Harç bedelleri;

6 Aya kadar                :   120.10 TL.

1 Yıl için                       :   175.50 TL

2 Yıl için                       :   286.40 TL.

3 Yıl için                       :   406.70 TL.

3 Yıldan fazla süreli   :   573.10 TL.

Süresi dolan pasaport yenilemesinde ne kadar ücret ödenir?

Pasaport yenilemelerinde sadece pasaport cüzdan bedelinin yatırılması yeterlidir.

Pasaport aldıktan sonra nüfus cüzdanında (evlilik, boşanma, soyadı değişikliği, nüfus değişikliği vs.) değişiklik olması nedeniyle pasaportumu değiştirmem gerekir mi?

Pasaport da 403 Sayılı Vatandaşlık Kanununda kimlik belgesi olarak sayılmaktadır. Buna göre vatandaşlarımızın hamili oldukları pasaportlarının güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekmektedir. Bu sebeple, pasaportlarda yer alan kimlik bilgilerinden herhangi birisinin değişmesi halinde pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Pasaport yenilenmesi halinde pasaport seri numarası da değişmektedir.

 Pasaportu kaybedilmesi halinde yapılacak işlemler nelerdir ? 

Kaybettiğinizi bildirdiğiniz pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini için il ve ilçe pasaport müracaat  merkezlerine yurt dışında ise dış temsilciliklerimize müracaat etmeniz gerekmektedir.

Yazılı beyanınızın alınmasından sonra, sadece pasaport cüzdan bedelini ilgili maliye birimlerine yatırmak suretiyle kayıp ettiğiniz pasaportunuzda bulunan sürenin yeni alacağınız pasaporta aktarılması mümkündür.

Eski pasaportumdaki yabancı ülkelere ait halen geçerliliği bulunan vizeleri kullanabilir miyim?  Eski pasaportumu yanımda taşıyabilir miyim ?

Yeni pasaport almanız durumunda eski pasaportunuzun vize sayfalarına iptal kaşesi tatbiki yapılmadan pasaportunuzun diğer sayfaları iptal edilerek size geri verilebilmektedir.

Yeni pasaportunuz ile iptal edilen eski pasaportunuzu aynı anda taşıyabilmeniz ve eski pasaportunuzdaki süresi bitmemiş vizeleri kullanabilmeniz mümkün bulunmaktadır.

Yeni tip elektronik pasaportuma çocuğumu işletebilir miyim ?​

Bakanlığımızca Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) belirlediği standartlarda        e-pasaportlar 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren düzenlenmeye başlanıldığından

https://www.puttygen.net/

, eski tip pasaportların verilmesi ile refakathanesine  çocuk kaydettirme işlemlerine de son verilmiştir. Bu tarihten itibaren tüm pasaport müracaatları yeni tip pasaport müracaatı olarak alınmaktadır.

Bununla birlikte, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda bulunan “Elektronik pasaportlarda refakate kayıt işlemi yapılamaz, bu pasaportlar temdit edilemez ve müşterek pasaport düzenlenemez.” hükmü gereği yeni tip pasaportlarda da refakat işlemi yapılmamaktadır.​

Pasaportumun yongalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Pasaport kapaklarının ön yüzünde yan taraftaki şekilde görülen uluslararası sembol bulunmaktadır. Bu sembol, pasaportunuzda kimlik ve pasaport bilgilerinizin saklandığı bir entegre devre ya da yonganın bulunduğunu ifade etmektedir. Bu sembolü, pasaport okuyabilen özel cihazların bulunduğu tüm havalimanlarında ve sınır geçiş noktalarında görebilirsiniz.

Hususi ve hizmet pasaport başvuruları ilçelerden de yapılabiliyor mu?

Hususi ve hizmet pasaportu başvuruları yalnızca İl Emniyet Müdürlüklerince kabul edilmektedir.

Pasaport üzerindeki kişisel bilgilerimi değiştirebilir miyim? Örneğin, adımı ya da doğum tarihimi değiştirebilir miyim? Bu konuda mahkeme kararı varsa ne olacak?

Üretildikten ve kişiselleştirildikten sonra pasaport üzerindeki bilgiler değiştirilememektedir. Pasaport yongaları yetkili kişiler tarafından kullanılan özel cihazlar tarafından bir kez yazıldıktan ve şifrelendikten sonra salt okunur bir hale gelecek biçimde tasarlanmıştır.  Yani kişisel bilgiler yongalara sonradan değiştirilemez bir şekilde yazılmaktadır. Bu nedenle, mahkeme kararıyla dahi olsa pasaportunuzdaki bilgilerinizi değiştirmek isterseniz yeni bir Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde pasaport için başvurabilir miyim?

Evet. İstediğiniz zaman pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eski pasaportumun geçerlilik süresi pasaportuma eklenecek mi?

Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz pasaportunuza kanuni süreyi aşmayacak şekilde harçsız olarak aktarılacaktır.

Eski pasaportumdaki geçerli oturum izni veya geçerli vizeyi yeni pasaportum ile birlikte kullanabilir miyim?

Pasaportunuz size teslim edildiğinde, eski pasaportunuz usulüne uygun olarak iptal edilerek size iade edilmiş olacaktır.

İptal edilmiş eski pasaportunuzdaki geçerli oturum iznini veya geçerli vizeyi, bu izni veren makamların ülkelerine pasaportunuzla birlikte yapacağınız direkt seyahatlerde kullanmanız yönünde bir sakınca olmadığı düşünülmektedir. Ancak, seyahatinizden önce, gideceğiniz ülke makamlarının bulunduğunuz ülkedeki temsilcilikleri ile irtibat kurmanız tavsiye edilmektedir.

Pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi?

 Pasaportunuz, başvuru sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir.

 Not: bu bilgiler hazırlanırken. http://www.pasaport.pol.tr/  adresindeki bilgilerden faydalanılmıştır.

CEVAP VER